Budowa szyby zespolonej

Chcąc wiedzieć jak jest zbudowana szyba zespolona, należało by najpierw wytłumaczyć czym owa szyba jest. Z definicji wynika, że szyby zespolone to zestawy szyb złożone z dwóch, trzech lub więcej pojedynczych szyb przedzielonych ramką dystansową, które produkuje się z dwustopniowym uszczelnieniem krawędzi zespolenia.

Ta dość skomplikowana definicja mówi nam czym są takie szyby, ale nie wyjaśnia, ze są to szyby powszechnie stosowane w naszych budynkach. Warto wspomnieć, że w większości przypadków szyby zespolone wykonywane są ze szkła typu „float”. Dzięki specjalnej metodzie produkcji szyby „float” są szybami wyjątkowo płaskimi, które nie wpływają na zniekształcenie obrazu, dzięki czemu możemy widzieć dokładne odzwierciedlenie przedmiotów znajdujących się za oknem. Poza tym już w podstawowej wersji tego okna przepuszczalność światła wynosi niemal 88% (w szybach zespolonych pojedynczych).

Podstawowe grubości tych szyb to od 4mm do 10mm. Warto również wspomnieć dlaczego szyby zespolone są tak powszechnie stosowane. Wynika to z łatwości produkcyjnej – co jest podstawowym warunkiem, również cenowym – oraz dobrej izolacji cieplnej, która wpływa na oszczędności, dzięki mniejszej utracie ciepła w budynku.    

Chcąc poruszyć kolejne tematy związane z szybami zespolonymi musimy wymienić rodzaje, a przynajmniej te najbardziej popularne rodzaje takich szyb. Podzielimy je sobie ze względu na ilość tafli szkła użytych do wyprodukowania danej szyby zespolonej. Wyróżniamy więc szyby zespolone :

  • Jednokomorowe
  • Dwukomorowe
  • Trzykomorowe

rys. szyba zespolona

 

Wielu z nas w tym miejscu zada pytanie czy w takim razie szyby zespolone są takie same u wszystkich producentów? Wydawałoby się, że musi tak być gdyż podział jest bardzo prosty. Musimy sobie odpowiedzieć w Prost. Większość producentów korzysta z szyb typu „float” i te szyby będą takie same bądź prawie identyczne, ale na jakość danych okien wpływają inne czynniki, o których napiszemy poniżej. Najlepsi producenci chwalą się, że ich szyby nie posiadają zarysowań czy zanieczyszczeń w środku okna. Piszą również, że jeśli kupujemy szyby wypełnione w przestrzeni międzyokiennej gazem (argonem) to jego ilość wynosi w przybliżeniu 90% i rocznie nie ulatnia się go więcej niż 1% - co jest w normie. Oczywiście mówią również o braku zaparowań we wnętrzu szyby co świadczy o jego szczelności. Wszystkie te elementy wpływają na jakość okna i zależą od tego na jakich maszynach wykonywane są dane okna i o profesjonalizmie ludzi wykonujących poszczególne elementy do szyb zespolonych.

Dla nas konsumentów bardzo ważnym powinno być czy okno, które chcemy zakupić ma ważny certyfikat ISO 9000. Możemy mieć wtedy pewność, że okna które kupujemy pochodzą od producenta, który dba o jakość wyrabianych przez siebie produktów.
Standardową budową takiej szyby jest:

1. Szkło
2. Ramka dystansowa
3. Pochłaniacz wilgoci
4. Masa uszczelniająca
5. Uszczelnienie