Ciepła ramka w szybie zespolonej

Ciepła ramka czyli inaczej ramka dystansowa jest elementem we wnętrzu szyby, który oddziela szyby na pewną odległość od siebie, a zawarty w niej środek absorbujący osusza powietrze z mogącej pojawić się we wnętrzu wilgoci, eliminując parę wodną, która mogłaby się osadzić pomiędzy szybami. Dzięki tej informacji wiemy już, ze jeśli we wnętrzu naszej szyby pojawia się wilgoć, a dokładniej para wodna w postaci zroszonych kropli, mamy problem z ciepłą ramką.

Ramka dystansowa występuje w szybach zespolonych, czyli w szybach, które posiadamy w naszych domach i mimo swojej wielkości i niepozorności odgrywa znaczącą rolę w konstrukcji okna!

ciepła ramka

Wszyscy ludzie zamierzający nabyć w niedalekiej przyszłości okna powinni zwrócić swoją uwagę na sposób w jaki wykonana jest ciepła ramka. Jeśli łączone są w narożnikach elementami plastikowymi (tańsza wersja produkcyjna) może to wpływać na szybsze ulatnianie się gazu, którym wypełnione jest wnętrze szyby. To w konsekwencji wpływa na gorsza izolację termiczną szyby i nasze rachunki za ogrzewanie. Omówmy podział ciepłych ramek. Tu możemy się zdziwić po raz kolejny gdyż ramki możemy podzielić na ramki „ciepłe” i „zimne”. Ramki zimne najczęściej  produkowane są z takich tworzyw jak:

  • aluminium
  • stal

Na rynku oczywiście dostępne są również ramki ciepłe skąd właśnie pochodzi nazwa. Te z kolei wykonywane są:

  • ze stali nierdzewnej o grubości ścianki 0,15 - 0,20 mm.;
  • w postaci profili z polipropylenu pokrytych cienką folią metalową zapobiegającą dyfuzji;
  • w postaci elastycznej taśmy silikonowej nakładanej wzdłuż krawędzi.

Są również inne rodzaje ciepłych ramek, ale nie będziemy ich wymieniać gdyż są stosowane wyjątkowo rzadko i nie są godne polecenia.     

W literaturze dotyczącej ciepłych ramek bardzo często pojawia się termin – mostek termiczny. Czym jest ów mostek? Jest to zjawisko przekazywania temperatury z zewnątrz do wewnątrz pomieszczenia. Prostymi słowami – jeśli na dworze jest niska temperatura, a nasze okno mimo pozornie dobrych uszczelek przepuszcza ciepło z domu, występuje u nas zjawisko mostka termicznego.

Oczywiście działa to również w drugą stronę gdy na dworze jest gorąco ucieka nam domowe ciepło. Wracając jednak do poważnego tematu jakim są ramki dystansowe musimy powiedzieć , że szyba zespolona powinna być oddzielona dobrej jakości ciepłą ramką. Rozwiązanie to powiększa współczynnik dopuszczalnej wilgotności powietrza, przy której w naszych normalnych warunkach domowych, skrapla się para wodna na powierzchniach szyb.

Dzięki ciepłej ramce, która jest odpowiedniej jakości wilgotność powietrza może być spokojnie wyższa o 10 procent bez wyżej opisanych skutków jakimi jest skraplanie się pary wodnej we wnętrzu i na zewnątrz szyb. Na koniec warto podać liniowe współczynniki przenikania ciepła dla niektórych materiałów wykorzystywanych w produkcji ciepłych ramek:

Materiał Wartość obliczeniowa
współczynnika przewodzenia ciepła λ
W/(m2 * K)
Aluminium 160
Stal 50
Stal szlachetna (nierdzewna) 17
Tworzywa sztuczne (poliwęglany) 0,20