Najczęstsze błędy montażu okien

Skoro chcemy wiedzieć jakie są najczęstsze błędy montażu okien to znaczy, ze chcemy ich uniknąć! A to już bardzo dobry znak. Najlepiej zacząć od teorii by przełożyć tę wiedzą na praktykę. Wielu ludzi uważa, że montaż okien to nic wielkiego i każdy może to zrobić. Trochę pianki i okno wstawione. Gdyby tak było to pewnie fachowcy w tej dziedzinie poszliby z torbami. Jednak nie jest tak pięknie jak o tym mówią. Przede wszystkim dlatego, że montaż okna nie jest taki prosty. Poniżej przedstawimy najczęstsze błędy montażu okien i postaramy się wyjaśnić w skrócie dlaczego tak się właśnie dzieje.

  • Błędy wymiarowania i brak odpowiednich luzów dylatacyjnych.
  • Zły dobór profili użytych do wykonania konstrukcji okna.
  • Montowanie okien na nierównych i nie oczyszczonych podłożach.
  • Montaż okien bez klocków podporowych.
  • Montażu okien bez listew progowych.
  • Mocowanie okien w ościeży na nie wystarczającą ilość kotew lub dybli.
  • Niepełne uszczelnienie szczelin dylatacyjnych pomiędzy oknem, a murem.

Teraz skoro przeczytaliśmy już najczęstsze błędy w montażu okien, które widnieją wypunktowane u góry, możemy śmiało przyznać się sami przed sobą, że trochę Panki i okno i wystarczy. 

montaż

Oczywiście podstawowym błędem jest błąd wymiarowania. Jeśli nie przyjmiemy odpowiednich luzów dylatacyjnych , które są niezbędne, bądź nie uszczelnimy odpowiednio owych szczelin dylatacyjnych nasz montaż będzie opłakany. W takich przypadkach możemy spotkać się z różnego rodzaju konsekwencjami. Jeśli wymiarowanie nie jest prawidłowe, możemy źle osadzić okno w otworze okiennym. Możemy osadzić je krzywo, za wysoko , za nisko. Wszystkie te błędy w montażu mogą powodować np. przesiąkanie wody opadowej w warstwę izolacji termicznej lub niekontrolowaną infiltracją powietrza w progu okna. Oczywiście prowadzić to będzie do pleśni i grzybów, które bardzo źle wpływają na nasze zdrowie. Montowanie okien na nierównych podłożach, lub na nieoczyszczony podłożach?

Pisaliśmy o tym w artykule „Nieszczelność okien". Już sam tytuł wskazuje jaki skutki może mieć taki zabieg. Jakiegokolwiek błędu byśmy nie opisywali w szczegółach, możemy prosto odpowiedzieć sobie na pytanie : jaki wpływ na użytkowanie domu czy mieszkania może mieć źle zamontowane okno? Odpowiedź jest prosta. Każdy błąd przy montażu okien nie pozostawi nas bez przykrego poniesienia konsekwencji. Najczęstszymi konsekwencjami są te związane z zadaniami, które ma wykonywać okno.

Termoizolacja, izolacja akustyczna, odpowiednie przepuszczanie wilgoci i powietrza, wentylacja. Wszystkie te czynniki będą zaburzone, co za każdym razem będzie wpływało negatywnie na pracę okna jego wytrzymałość a przede wszystkim na nasze zdrowie. Wszyscy wiemy, ze jeśli chodzi o zdrowie nie ma żartów. Więc tu możemy powiedzieć śmiało. Jeśli chodzi o okna to nie ma żartów!