Złe przygotowanie otworów okiennych pod montaż - konsekwencje

Każdy z nas marzy o własnym mieszkaniu, lub domu. Miejscu w którym będzie czuł się bezpiecznie i komfortowy, schronieniu w którym odpocznie. Zjawiskiem dość popularnym w ostatnich czasach stało się kupowanie mieszkań przez młode osoby. Młode małżeństwa, lub osoby po studiach marzą o tym by rozpocząć własne, samodzielne życie z dala od kontroli rodziców. Takie osoby, nie mające wystarczającej wiedzy budowlanej niekiedy dokonują montażu okien na własną rękę lub często zatrudniając fachowców do montażu okien kierują się głównie ich niską ceną.

szczelinyNajczęściej są to również ludzie bez dużego doświadczenia, którzy owszem wzbogacą naszą ścianę o okno, ale niestety nie zagwarantują nam solidnego wykonania i długotrwałego użytkowania z okna. Należy pamiętać, że aby montaż okna przeprowadzony został w sposób prawidłowy i efektywny należy przeprowadzić odpowiednie przygotowanie. Błędy jakich często dokonuje się podczas przygotowań niosą za sobą konsekwencje, przez które okno nie będzie już sprawować należytej funkcji.

Najczęstszymi błędami jakich dokonuje się podczas przygotowania otworów okiennych jest niewyrównanie powierzchni ościeży okiennej, brak odpowiedniego oczyszczenia otworu z kurzu, czy pozostałego gruzu, nieusunięcie starych parapetów, nieszczelność w termoizolacji, ułożenie pianki montażowej na nieoczyszczonym podłożu.

Niedopatrzenie odpowiedniego przygotowania może prowadzić do dużych konsekwencje materialnych jak i również zniszczeń struktury domu bądź mieszkania. Najczęściej pojawiającą się konsekwencja jest odspojenie warstwy termoizolacji. Powoduje to liczne przewiewy i podmuchy wiatru. Z budynku uchodzi wtedy ciepło narażając nas na większe koszty ogrzewania, szczególnie podczas zimy. W tym wypadku na nic zda się również dodatkowe ogrzewanie, gdyż ogrzane powietrze bezustannie uciekać będzie przez szczeliny w źle zamontowanych oknach. Z tym problemem spotkać się możemy również chcąc zaoszczędzić na nowych parapetach. Kolejną konsekwencją jest powstawanie mostków termicznych. Najpoważniejszym następstwem złego przygotowania otworu pod montaż okna jest przenikanie wody opadowej do wnętrza pomieszczenia. Prowadzi ono do powstawania pleśni oraz do destrukcji struktury budynku.

Przy jakichkolwiek zmianach przy remoncie lub budowie domu, każdy z nas powinien pamiętać o tym że niekiedy dużo bardziej opłacalne jest pozorne wydanie większej ilości pieniędzy i wynajęcie profesjonalnej ekipy montażowej, która zagwarantuje nam solidne wstawienie okien, niż ślepe wierzenie w to że "złota rączka" wykona swoje zadanie równie efektownie. Zastanawiając się na tym kolo wpuszczamy do "naszego domu" oszczędzamy sobie automatycznie cenny czas, nerwy, oraz przede wszystkim fundusze, który trzeba by było poświęcić na dokonanie poprawek lub ponowny montaż.