Ciężka energooszczędność okien

Czy kupując okna do domu, domku czy do biura, zastanawialiśmy się kiedyś ile ważą okna? I dlaczego ważą, aż tyle? Zapewne nie, bo przecież ważniejsze jest dla nas wszystkich to czy zapewnią nam izolację termiczną i czy dobrze wyglądają, a raczej czy będą pasować do elewacji. Rzadko więc pojawia się pytanie odnośnie wagi okien. Mamy jednak wrażenie, że po przeczytaniu tego artykuły to pytanie zacznie pojawiać się zdecydowanie częściej.

Zacznijmy od najprostszych wyliczeń. Powszechnie przyjmuje się, że 1m2 szyby o grubości 1 mm waży ok. 2,5 kg. Takie liczby na nikim nie zrobią wrażenie, bo to przecież standardowa siatka z zakupami waży 3 kg. Zastanówmy się jednak. Żadna szyba nie ma 1mm i przecież nikt nie kupuje samej szyby. Standardowy pakiet szyb w oknie określany zapisem 4/16/4 lub 4/4/16 składa się z dwóch szyb o grubości 4 mm każda, czyli 4 mm + 4 mm = 8 mm. Przyjmując dla uproszczenia ale trzeba tu jasno powiedzieć, że przyjmujemy to naprawdę dla uproszczenia obliczeń i uzmysłowienia wszystkim jakimi liczbami trzeba się posługiwać. Nasza przykładowa szyba zespolona ma powierzchnię 1m2, dokonujemy teraz prostego obliczenia: 8mm x 2,5 kg = 20kg/m.

tafle szklane

Czyli słownie mówiąc 1 metr kwadratowy naszej szyby waży 20 kilogramów! Takie dane zmieniają trochę postać rzeczy.

Policzyliśmy już wagę jednej szyby. Teraz dla zobrazowania całego tematu policzmy ile może ważyć standardowa używana przez nas w domach szyba, a w zasadzie szyby.

Przyjmujemy standardowe wymiary okna i typowy rodzaj okna. Dwudzielne okno ze stałym słupkiem dzielnym o wymiarach 1465 mm x 1435 mm. W takim oknie znajdziemy dwie szyby o wymiarach 549 mm x 1229 mm, oczywiście musimy je policzyć podwójnie gdyż posiadamy dwie warstwy tych szyb. Łączna powierzchnia szyb zespolonych w takim oknie wyniesie więc: ( 0,549 m2 x 1,229 m2 ) x 2 szt. = 1,349 m2.  W związku z wcześniejszymi ustaleniami, ciężar standardowego pakietu szyby zespolonej 4/16/4 w tym oknie wyniesie: 8 mm x 2,5 kg x 1,349 m2 = 26,98 kg. Pamiętajmy jednak, że w dalszym ciągu mówimy o samych szybach. Do tej pory nie braliśmy pod uwagę wagi całościowej okna. Tym samym pomijaliśmy wagę ram oraz dodatkowych elementów.By nie rozwodzić się za bardzo nadwypisywaniem wszelkich elementów wraz z ich wagą uprościmy obliczenia do minimum i przedstawimy tylko parę elementów wraz ich wagami niezbędnych koprodukcji okna:

  • 5,8 mb kształtownika ramy ościeżnicy o łącznej wadze około 8,12 kg
  • 5,6 mb stalowego wzmocnienia ramy ościeżnicy o łącznej wadze około 6,72 kg
  • 8,16 mb kształtownika ramy skrzydła o łącznej wadze około 12,24 kg
  • 6,7 mb stalowego wzmocnienia ramy skrzydła o łącznej wadze około 8,04 kg
  • 1,34 mb kształtownika ramy słupka stałego o łącznej wadze około 1,94 kg
  • 1,2 mb stalowego wzmocnienia ramy ościeżnicy łącznej wadze około 1,56 kg
  • 7,1 mb kształtownika listwy przyszybowej o łącznej wadze około 1,78 kg

W wielkim skrócie, po dodaniu wszystkich elementów wraz z szybami, nasze standardowe okno, które opisywaliśmy powyżej będzie ważyć niespełna 73 kg!

Taka waga może zawrócić w głowie. Mówimy tu o jednym oknie. Przyjmując, ze mieszkamy w bloku, w mieszkaniu 2 pokojowym bez balkonu – standardowo będziemy posiadać minimalnie 4 okna. To znaczy, ze jeśli wybieramy się na zakupy okienne musimy liczyć się z zakupami o wadze około 300kg. Spore zakupy przed nami!