Barwy okien - o kolorowych oknach słów kilka

Okna w domu jednorodzinnym lub bloku mieszkalnym są bardzo istotną kwestą, to właśnie przez nie widzieć będziemy otaczający nas świat. Powszechnie przyjęte zostało by okna miały kolor biały, jest to standardowy lecz nie oryginalny pomysł. Nie da się jednak zaprzeczyć, że białe okna są jedne z najczęściej montowanych. Na taki wybór, oprócz funkcji użytkowej wpływa również w znaczącym stopniu ich cena, która może być  mniejsza od tak zwanych  okien kolorowych nawet  o 25% - 50%. Przy wyborze okien pamiętać należy, że jest to decyzja podjęta na lata, którą nie łatwo będzie nam zmienić. Okna kolorowe są doskonałą alternatywą dla osób, które marzą o wyjątkowej dekoracji swojego domu. Dla wielu z nas ważną kwestią jest również elewacyjny, estetyczny efekt domu, który to kolorowe okna zapewniają. Wybór okien jest kwestią bardzo indywidualną, dlatego też o  upodobaniach, oraz gustach ludzi nie powinno się dyskutować, warto jednak zwrócić uwagę na to w jaki sposób i przy pomocy jakich metod zostają one wykonane.

Żywe barwy okien kolorowych uzyskuje się powszechnie w następujące cztery etapy:

  • Kształtowniki okienne zostają jednostronnie lub dwustronnie okleinowane okiennymi foliami
  • Podczas procesu produkcji kształtownika, powierzchnia okna zostaje jednostronnie powlekana warstwą kolorowego szkła akrylowego tzw. PMMA
  • Kształtowniki białe zostają pokryte jednostronnie lub dwustronnie należyta barwą palety RAL.
  • Nałożenie na białe kształtowniki z PVC aluminiowych nakładek, które zostają następnie pokryte barwą z palety RAL

Przedstawienie powyższych etapów zostało opisane w kolejności ich wykonania. Zapoznajmy się zatem z ich dokładniejszą charakteryzacją.

kolorowe okno

Folie okienne

Obecnie na rynku istnieje wiele różnych rodzajów  folii, mających za zadanie okleinowanie kształtowników okiennych. Jako pierwsze na polski rynek zostały wprowadzone folie firmy grupy RENOLIT AG. Do dnia dzisiejszego są  bardzo rozpoznawalne, stąd, niezależnie od marki producenta  przyjęło się używanie powyższej nazwy dla wszystkich kształtowników okiennych z PVC  obłożonych barwnymi foliami.

Pomysłem stosowania folii okiennych  jest w głównej mierze imitacja kolorów oraz rysunków ram okiennych z drewna. Dostępne są również folie o gładkiej gramaturze. Jednak najbardziej popularną formą okien kolorowych jest imitacja drewna oraz podobnych mu kolorów.

Szkło akrylowe PMMA

Kolejną metodą jest barwienie kształtownika białego już podczas produkcji. Dzięki połączeniu warstwy szkła akrylowego PMMA  z  warstwa tworzywa PVC uzyskuje się kolorową warstwę.

PMMA - jest tworzywem bezbarwnym, odpornym na zamienne warunki atmosferyczne, podatny na obróbki mechaniczne i polerkę

Lakierowanie PVC

Kolejną metodą do uzyskania okien kolorowych jest ich lakierowanie odpowiednimi rodzajami farb. Jest to metoda dość nowoczesna, lecz całkiem skuteczna. Stanowczo odradza się lakierowanie okien na własną rękę, domowymi sposobami.

Przed lakierowaniem należy okno do tego odpowiednio przygotować, zabezpieczyć. Po malowaniu należy pozostawić do wyschnięcia w odpowiednich warunkach. Świeżo pomalowana warstwa bardzo podatna jest na każdego rodzaju zabrudzenia.

Nakładki aluminiowe

Ostatnią metodą produkcji kolorowych okien jest połączenie białych kształtowników z kolorowymi nakładkami. Daje to zaskakująco piękny efekt. Metoda ta jest doskonała dla inwestorów.