Jakie funkcje w Twoim domu pełni okno?

Okna są podstawowym elementem konstrukcyjnym wielu budowli i posiadają dużo znaczących funkcji, o których na co dzień zapominamy ze względu na ich powszechność. Funkcje okien możemy podzielić  na te najbardziej podstawowe, które często pomijane są w wielu artykułach:

  • Oświetlenie wnętrza
  • Doświetlenie wnętrza
  • Funkcja ozdobna budynku

Oraz na te bardziej specjalistyczne, o których dowiadujemy się stojąc przed wyborem odpowiedniego dla siebie okna:

  • Izolacja Termiczna
  • Izolacja Akustyczna
  • Odpowiednia Szczelność
  • Wspomaganie wentylacji w budynku
  • Przenoszenie obciążeń pochodzących od sił działających na okno, na konstrukcję budynku

bezpieczny dom

Zapewnienie izolacji termicznej pomieszczeń służy  zachowaniu stałej temperatury w budynku co w konsekwencji zapobiega jego niszczeniu i wpływa pozytywnie na zdrowie i samopoczucie ludzi, którzy w nim mieszkają czy pracują. Szczelność okna, bez której nie zostanie zachowana poprzednia funkcja okna, czyli izolacja termiczna jest kolejną funkcją, która musi być zachowana.  Gdy okno jest szczelne, w pomieszczeniu możemy utrzymać odpowiedni poziom wilgotność, której nadmiar może powodować powstawanie grzybów i pleśni.

Kolejną równie ważna funkcją okien  jest zapewnienie izolacji akustycznej. Poziom hałasu, który dobiega do budynków z zewnątrz musi być niwelowany przez okna, co pozwala na komfortowy wypoczynek w zaciszu swojego domu. Okna pełnią również funkcję wentylacyjną. Dzięki możliwości uchylania, bądź otwierania okien na oścież, możemy regulować przepływ powietrza w pomieszczeniach. Ta funkcja okien wspomaga wentylację znajdującą się w budynkach.

 Nie możemy zapominać również o  tym, ze okna pełnią funkcję ochrony mienia tak samo jak drzwi. Zamknięte okno z roletą jest zabezpieczeniem przed niechcianymi gośćmi. Tę funkcję nazywamy ochronną.   Wymieniając i opisując  najważniejsze funkcje okien z pewnością zauważymy, że są one jednym z najważniejszych elementów każdego budynku. Poza aspektami technicznymi i wspomagającymi, okna pełnią również funkcję ozdobną budynku. Musimy przyznać, ze budynek bez okien wyglądałby raczej jak wyjęty z rzeczywistości i nie miałby na pewno zastosowania mieszkalnego. Trudno sobie wyobrazić jakikolwiek budynek bez okien. Na pewno byłoby w nim duszno, ciemno i wilgotno. Reasumując wszystkie powyżej przedstawione funkcje zdecydowanie możemy przyznać, że okna są podstawowymi elementami konstrukcyjnymi każdej budowli i bez nich żaden budynek nie mógłby funkcjonować jako budynek mieszkalny czy zakład pracy. Następnym razem myśląc o oknach, pomyślcie również o funkcjach jakie dla nas wszystkich pełnią.