Maksymalna wielkość okien

Jak duże może być okno? To pytanie zadaje sobie każdy, kto buduje domek jednorodzinny bądź zamierza wymienić swoje stare okna i zastanawia się czy można wstawić okno inne niż standardowe. Widzimy coraz więcej budynków z dużymi, ponadwymiarowymi oknami. W nowym budownictwie, duże okna stały się nieodłącznym elementem co spowodowało, że wielu ludzi zaczęło pytać o maksymalny rozmiar okien jakie mogą oni zamontować.

Sprawa nie jest jednak taka zupełnie prosta. Nie ma jednego wymiaru, który moglibyśmy podać, a który załatwiałby cały temat. Maksymalne wymiary okien są różne dla różnych ich rodzajów. My dokładniej przyjrzymy się oknom, które są najbardziej popularne i występują w większości domów w Polsce. Mowa o oknach PVC.

Zanim jednak zaczniemy mówić o wymiarach, które są racjonalne czy dozwolone musimy przebrnąć przez niezbędną do tego terminologię. Postaramy się przedstawić ją w jak najbardziej zrozumiałem skrócie, tak by nie zanudzić żadnego czytelnika i tak by był on zrozumiały.  Na pewno wielu z nas napotkało takie sformułowanie jak - System okienny.

System okienny to nic innego jak skomplikowany zbiór kształtowników, czyli jednego z elementów produkcyjnych okien PVC. Tu możemy na chwilę przerwa  powiedzieć sobie, że dwa podstawowe wymiary okna to: wysokość oraz szerokość. Wracając do kształtowników możemy teraz zadać sobie pytanie jaki mamy podział tych elementów produkcyjnych okien?

Dzielimy je na 3 podstawowe klasy: A, B oraz klasę C


Do klasy A zaliczają się kształtowniki, w których grubości ścianki:

  • O powierzchni widocznej jest ≥ 2,8 mm
  • O powierzchni niewidocznej jest ≥ 2,5 mm.

Do klasy B zaliczają się kształtowniki, w których grubości ścianki:

  • O powierzchni widocznej jest ≥ 2,5 mm
  • O powierzchni niewidocznej jest ≥ 2,0 mm.

A, B, C

Dla kształtowników klasy C norma nie ustala żadnych wymagań, co do grubości ścianek widocznych i niewidocznych. Minimalną wartość grubości ścianki widocznej, jak i niewidocznej powinien zadeklarować producent.

Teraz możemy przejść do wypunktowania pewnych wymiarów, które nas najbardziej interesują. Oczywiście musimy wziąć pod uwagę, że dla wielu rodzajów okien te rozmiary – wymiary będą różne. My zajmiemy się teraz oknami PVC.

Przyjmuje się, że maksymalną powierzchnią zabudowy dla konstrukcji okiennej w kolorze białym – 6 m2. Zapewne Zdziwi was, że dodane jest „w kolorze białym”. Jednak rozmiar dla koloru białego może być większy niż dla okien kolorowych. Różnice występują w nagrzewaniu się materiałów, za czym idzie odporność danego okna na naprężenia. Dlatego maksymalna powierzchnia zabudowy dla konstrukcji okiennej w kolorze to – 5 m2. Jak sami widzicie to różnica aż 1 m2 między oknem białym a kolorowym.

Następne wymiary: Maksymalna szerokość elementu okna to 2500 mm natomiast maksymalna wysokość elementu okna to 2500 mm.  Ostatnimi wymiarami, które mogą nas interesować są maksymalna szerokość okna jednoskrzydłowego białego, która może wynosić – 1500 mm oraz maksymalna szerokość okna jednoskrzydłowego w kolorze mogąca wynosić – 1400 mm. Jak sami widzicie nawet kolor okna ma znaczenia przy jego wymiarach.