Szerokość i głębokość okna - czyli wysokość i szerokość okna

Bardzo ważnym aspektem jeśli chodzi o okna ogółem jest szerokość okna oraz głębokość okna. Wielu ludzi zainteresowanych w danym momencie tematem okien, to ludzie chcący kupić okna do nowo budowanego domu, lub chcący wymienić stare okna na nowsze w swoim mieszkaniu. Na co dzień nie używamy jednak sformułowania głębokość okna i wielu z nas zapomina, że taki parametr w ogóle występuje. Nic dziwnego więc, że stykając się z takim określeniem mamy dość duży problem z jego zrozumieniem.

Wybierając okna z wielu ofert, które zostają nam przedstawione natrafimy na rysunki konstrukcyjne, którym towarzyszą oznaczenia opisywanych powyżej szerokości „S” oraz wysokości „H”. Skróty te pochodzą od języka angielskiego i są odpowiednikami słów „Spread” – rozpiętość, szerokość oraz słowa „Height” – wysokość. Te miary są używane do pomiaru figur płaskich, czyli takich znajdujących się na kartce – jednowymiarowych. Wiemy jednak, że w naturze występuje trzeci wymiar i do prawidłowego pomiaru potrzebujemy jeszcze głębokość oznaczonej literką „D”, która pochodzi od słowa „Depth” – głębokość, również z angielskiego. Oczywiście my jako klienci przeglądający ofertę nie musimy zdawać sobie sprawy z takich podziałów, ale zdecydowanie warto wiedzieć o parametrze jakim jest głębokość okna, bo ta również odgrywa rolę w całościowej konstrukcji. Wymienimy sobie podstawowe parametry, na które wpływa głębokość okna – głębokość profili okiennych.

wymiary okienne

Logicznym jest że głębsze okno, czyli tak jakbyśmy to do niedawna powiedzieli szersze okno, zapewni nam większą izolację termiczną. W prostych słowach, okno grubsze lepiej trzyma ciepło i i jest bardziej wydajne zimą w naszym klimacie. Głębsze okno zapewni nam również większą izolację akustyczną. Ten parametr jest wyjątkowo ważny dla ludzi mieszkających blisko ruchliwej ulicy czy innego miejsca, w którym nie jest cicho, albo raczej należy powiedzieć jest głośno. Ostatnią z bardzo ważnych rzeczy jaką trzeba wymienić, a na którą wpływa parametr głębokości okna jest sztywność całej konstrukcji okna. Oczywistą rzeczą jest, że jeśli okno jest grubsze to musi być sztywniejsze, a za tym idzie fakt, ze jest bardziej wytrzymałe na przenoszenie obciążeń pochodzących od sił działających na okno, na konstrukcję budynku.

Ważną rzeczą, którą warto wiedzieć przy temacie głębokości okien jest ilość komór profila. W zależności od głębokości okna ilość komór jest większa bądź mniejsza. Im głębsze okno tym więcej profili może się w danym oknie znaleźć. Jeśli natrafimy w ofercie na opis okna z mnóstwem profili, a głębokość okna nie będzie duża, musimy wiedzieć, że gdzieś musiano znaleźć oszczędności. W takich przypadkach coś odbywa się kosztem czegoś i my jako klienci dajemy się nabrać na chwyt marketingowy, a tak naprawdę tracimy na tym zakupie. Gdy ilość profili jest duża przy małej głębokości okna to np. największa komora okna czyli komora środkowa, w której znajduje się stalowe wzmocnienie została zmniejszona. Nie trzeba chyba tłumaczyć, że poprzez taki zabieg spada sztywność konstrukcji okna i zamiast bardzo wytrzymałego nowoczesnego technologicznie okna dostajemy produkt potocznie mówiąc – wybrakowany. Jak już widzimy, warto wiedzieć o takich rzeczach jak głębokość okna chcąc zakupić dobre okno na wiele lat. Dla chcących dowiedzieć się więcej na temat dokładnych parametrów sugerujemy zagłębić się w lekturę normy PN-EN 12608:2004, która przyjmuje inną metodę podawania wymiarów okien, w tym głębokości okna – właściwą metodę.