Typy uszczelnień w okien PCV

Wiele można pisać o cechach okien i wiele można by ich wymieniać. Teraz powiemy sobie o istnieniu kolejnej cechy według której można klasyfikować okna.  Mianowicie powiemy o sposobie uszczelniania połączeń styku płaszczyzny ramy ościeżnicy z ramą skrzydła.

W prostszych słowach – powiemy sobie o typach uszczelnień w oknach PCV.

Najprościej mówiąc, wyróżniamy dwa typy uszczelnień:

  • AD (Anschlag Dichtung)
  • MD (Mittel Dichtung)

Znamy już nazwy to teraz poznajmy główne różnice w obydwu typach uszczelnień.

W uszczelnieniu AD występują dwie uszczelki przylgowe:

  • Uszczelka wewnętrzna
  • Uszczelka zewnętrzna

W uszczelnieniu MD występują bądź mogą występować trzy uszczelki przylgowe:

  • Uszczelka wewnętrzna
  • Uszczelka środkowa
  • Uszczelka zewnętrzna

Jak ten fakt wpływa na parametry okien? Na początku odpowiedzmy sobie na pytanie czy wpływa? Owszem. Może wpływać i wpływa, ale jak to zawsze bywa w temacie technologii, dana rzecz musi zostać potwierdzona badaniami.uszczelki Tu znów uczulamy na mylące hasła marketingowe, które twierdzą, że uszczelnienie MD wpływa na jakość wielu parametrów. Ucinamy tego typu reklamę, a przede wszystkim informujemy, że tego typu uszczelnienie na pewno nie wpływa na współczynnik przenikania ciepła.

Owszem uszczelnienia MD jeśli zostanie to w danym oknie potwierdzone badaniami wpływa na izolację akustyczną. Mając na myśli wpływ na izolację akustyczną mówimy, ze niweluje dźwięki dochodzące z zewnątrz bardziej niż okna z uszczelnieniem typu AD. Jeśli jesteśmy klientami, którym zależy na maksymalnym wyciszeniu dźwięków z wewnątrz możemy zastanowić się nad oknami z uszczelnieniem typu MD, ale jeśli zależy nam na izolacji termicznej, a izolacja akustyczna nie jest dla nas priorytetem ponieważ mieszkamy w zacisznym miejscu na wsi nie pozwólmy by ktoś namawiał nas na droższe rozwiązanie. Warto wiedzieć na jakie parametry wpływa dane rozwiązanie technologiczne.