Walcz oknem z hałasem!

Jednym z najpowszechniejszym problemem większych  a i coraz częściej mniejszych miast jest wszechobecny hałas, spowodowany przede wszystkim środkami lokomocji, liczby nowo powstałych dróg oraz budowie większej ilości firm. Często nie zdajemy sobie sprawy z zagrożeń cywilizacji  jakie powoduje uliczny hałas. Przy wyboru miejsca na budowę domu, oraz przy kupnie mieszkania warto zwrócić uwagę na to by hałas w możliwy sposób ominąć. Obecnie w większych miastach powstawanie sieci komunikacyjnych oraz rosnące w mgnieniu oka centra handlowe w znacznym stopniu utrudniają nam znalezienie miejsca odpoczynku i relaksu. Nikt z nas nie lubi spędzać wolnego czasu we wszechobecnych, drażniących, niemożliwych do zlikwidowania dźwiękach.  Hałas w większych miastach jest zjawiskiem bardzo trudnym do zwalczenia i niestety ciągle wzrastającym.

Dość istotną kwestia jest pomiar wartości obciążającego hałasu. Ustalić ją można za pomocą odpowiednich badań.  Poziom dźwięku (L) może być mierzony w skali decybelowej (dB), w której wartość 0 dB oznacza próg słyszalności, a 130 dB próg bólu.okno dzwiękoszczelne

W zależności od źródła dźwięku, różnić się będą jego poziomy. Chcąc jak najbardziej ulepszyć komfort naszych domów i mieszkań  należy przyjrzeć się uważnie jak wyczuwalny jest poziom hałasu. 

Nasze okna mogą być nieszczelne, a za tym idzie fakt , ze nie będą one izolowały w odpowiednim stopniu hałasu. Może warto zastanowić się nad innymi oknami, które zapewnią nam komfort „zacisznego kącika” ? Oczywiście w Internecie możemy znaleźć mnóstwo sposobów domowych jak wyciszyć już posiadane otwory okienne i okna, ale warto się w tym miejscu zastanowić nad tak popularną energooszczędnością. Jeśli nasze okna przepuszczają dźwięk to na pewno przepuszczają również ciepło i wilgoć. Znaczy to tyle, że po możemy mieć większe rachunki za ogrzewanie oraz jesteśmy narażeni na pleść lub grzyba w niedalekiej przyszłości.

Aspekt zdrowotny powinien przekonać wszystkich do zastanowienia się nad wymianą okien. Wracając do sprawy hałasu, producenci prześcigają się w parametrach izolacji akustycznej. Wynika to z faktu, iż na drogach jeździ coraz więcej aut, a drogi budowane są tóż pod oknami bloków. Niejeden z nas myślał o przeprowadzce gdy w nocy zamiast ciszy słyszeliśmy trąbienie samochodów i gwar uliczny przechodniów. Może przeprowadzka nie jest konieczna? Warto poczytać o parametrach izolacji akustycznej okien i odłożyć myśli o przeprowadzce na inny dzień. Kto wie, może tam gdzie chcielibyśmy się przeprowadzić nie ominęłaby nas wymiana okien.