Nieszczelność okien a montaż

Jakie mogą być tego przyczyny nieszczelności okien? Za główną przyczynę tego typu zjawiska przyjęło się uważać cięcie kosztów przy budowie. Jeśli my jesteśmy inwestorami i stawiamy sobie dom, musimy pamiętać, że oszczędzać możemy na farbie w domu czy przy zakupie tańszego wyposażenia do wnętrza domu np. mebli, ale nie możemy szukać oszczędności w tak poważnej sprawie jaką są okna.

Oczywiście nie oskarżamy nikogo o oszczędności w tej sferze, przypominamy jednak i przestrzegamy by tego unikać. Kolejną przyczyną może by oczywiście wykonawca. Tu znów musimy podkreślić, ze zdecydowana większość wykonawców przykłada wagę do przygotowania, odpowiednie przygotowania otworu okiennego.oszczzedzanie

Czasami jednak nawet nieusunięty pył czy gruz z powierzchni, w której montowane jest okno potrafi rozszczelnić całą konstrukcję. Podstawową sprawą w takich przypadkach, którą najlepiej sprawdzić przed wstawieniem okien jest dokładne wymierzenie czy otwory okienne są proste. Jeśli okaże się, że są choć w niewielkim stopniu przekrzywione pod żadnym pozorem nie należy montować tam okna. Należy poprawić otwór za wszelką cenę i dopiero wtedy przystąpić do montażu właściwego.

Kolejny ważnym aspektem jest stosowanie przestarzałych rozwiązań technologicznych w nowym budownictwie. Często wynika to z chęci zaoszczędzenia pieniędzy bądź zwykłej niewiedzy. Przestrzegamy po raz kolejny przed oszczędnościami tego typu. Pamiętajmy, ze oszczędzać możemy w innych miejscach np. przy wykończeniu wewnętrznym domu kupując tańsze panele podłogowe w miejscach gdzie nie będziemy aż tak często ich używać, ale nie możemy szukać oszczędności przy montażu okien bądź przy samych oknach! Mówi się, że najmądrzejsi planują wszystko przed wylaniem fundamentów. Tu musimy się zgodzić. Jeśli chcemy mieć w domu zamontowane niestandardowe okna np. większe niż normalnie, czy odbiegające od innych standardów musimy wiedzieć czy nas projekt przewiduje taka możliwość.

Docieramy w tym miejscu do kolejnej ważnej rzeczy jaką jest staranność. Oczywiście można by powiedzieć, że o tym nie trzeba nikomu przypominać, jednak w rutynie codzienności występuje często pośpiech, który akurat przy montażu okien jest wykluczony. Jeśli okna będą niestarannie zamontowane może to skutkować właśnie przeciągami przy danym oknie. Podsumowując temat chcemy wymienić podstawowe rzeczy o których musimy pamiętać, a które nie dopatrzone mogą skutkować nieszczelnościami:

  • Błędy wymiarowania i brak odpowiednich luzów dylatacyjnych.
  • Zły dobór profili użytych do wykonania konstrukcji okna.
  • Montowanie okien na nierównych i nie oczyszczonych podłożach.
  • Montaż okien bez klocków podporowych.
  • Montażu okien bez listew progowych.
  • Mocowanie okien w ościeży na nie wystarczającą ilość kotew lub dybli.
  • Niepełne uszczelnienie szczelin dylatacyjnych pomiędzy oknem, a murem.

Pamiętajmy, że jeśli chodzi o okna i ich montaż warto być w 100% perfekcjonistą.