Przygotowanie otworu okiennego do ciepłego montażu

Tu możemy znaleźć informację jak poprawnie przygotować otwór okienny do ciepłego montażu okna. Więc jeśli będziecie pilnować swoich wykonawców, bądź jesteście wykonawcami, którzy chcą dobrze przygotować otwór okienny zapraszamy do lektury.

Czy tak naprawdę jest ciepły montaż i jakie są jego zalety?

Ciepły montaż okien to innymi słowy warstwowy montaż okien. Zaletami tego montażu są trwałość i skuteczność uszczelnienia wszystkich miejsc osadzenia okien w ościeżu. Na czym to polega? Polega to na zastosowaniu trzech warstw o dokładnie określonych właściwościach.

  • Uszczelnienie wewnętrzne
  • Warstwa środkowa
  • Uszczelnienie zewnętrzne

Zaczynamy więc od uszczelnienia wewnętrznego, które stanowi swojego rodzaju ochronę dla warstwy izolacji termicznej. Innymi słowy uniemożliwia przenikanie pary wodnej i ogólnie pojętej wilgoci do wnętrza naszego budynku. Kolejną warstwą jest warstwa środkowa, która pełni rolę izolatora termicznego i akustycznego. Zadaniem warstwy zewnętrznej jest z jednej strony dodatkowe wyciszenie, a z drugiej strony ochrona przez dostawaniem się wilgoci z zewnątrz budynku do środka oraz z wewnątrz budynku na jego stronę zewnętrzną. Jeśli decydujemy się na ciepły montaż, który zostanie prawidłowo wykonany możemy mieć niemalże pewność, że unikniemy w późniejszym czasie zawilgocenia przez które mogą pojawić się pleśń czy grzyby. Oczywiście wpływa to pozytywnie na izolację termiczną całego budynku co jest kolejną zaletą tego typu montażu.

przygotowanie

Teorię znamy i brzmi naprawdę obiecująco, biorąc pod uwagę fakt że nasi zachodni sąsiedzi tylko w ten sposób montują okna, możemy być prawie pewni, że sposób jest słuszny i należy ta właśnie postąpić. Są jednak pewne zasady i porady do których warto się zastosować.

Po pierwsze powierzchnia otworu okiennego, na której będzie stało okno. Są różne rodzaje materiału z których stawiamy dom, bądź jest postawiony nasz budynek. Ważne by ostatnia warstwa danego materiału była wykonana z pełnego materiału – nie posiadała otworów. Niezbędna będzie nam gładka powierzchnia, do której będziemy mocować okno. Ciepłe okna, a dokładnie montaż polega między innymi na wyeliminowaniu przewiewów i zapewnieniu izolacji. Do tego celu najczęściej będziemy używać pianki poliuretanowej, która jak najbardziej nadaje się do tego zadania.

O ile doklejenie foli do okna w następnych krokach nie jest wyjątkowym problemem, o tyle przyklejaniu folii do muru, powinniśmy poświęcić zdecydowanie więcej uwagi. Aby cały system ciepłego montażu okien był sprawny, musi być szczelny i tyczy się to przede wszystkim folii paroszczelnej. Pamiętajmy że taki system montażu jest stosowany przede wszystkim dla izolacji – szczelności, więc całość musi być szczelna i gładka tak by nie było nań żadnych szczelin, a tym bardziej otworów. Najlepszym rozwiązaniem dla nas jako wykonawców czy inwestorów jest sprawdzenie czy otwory okienne są dostosowane pod tego typu montaż. Jeśli otwory okienne nie są przystosowane, to nawet najlepiej wykonany montaż może nie być w 100% skuteczny.